Wszystkie kobiety które znam, narzekają gdy dostają okres. Radzenie sobie z bólami brzucha i tzw. PMS nie jest najprzyjemniejsze.
Narzekamy gdy jest, narzekamy gdy przestanie się nagle pojawiać.
Pierwsze pytanie – może jestem w ciąży?
Co jeśli nie jesteś i nie masz podstaw do tego żeby sądzić, że masz jakiekolwiek problemy zdrowotne? Co więcej prowadzisz zdrowy tryb życia,
odżywiasz się dobrze, ćwiczysz, jesteś fit.
Był taki czas w moim życiu, że trenowałam bardzo intensywnie z obciążeniem i doświadczyłam tego problemu
Też osobiście nie wiedziałam co się dzieje, do momentu, gdy na własną rękę zaczęłam szukać odpowiedzi na dręczący mnie temat
Jest kilka czynników które mają wpływ na kobiece hormony:
Stres
gdy żyjemy w ciągłym stresie, poziom kortizolu (hormon stresu) który jest wydzielany przez nasze nadnercza zostaje zachwiany. Może to mieć negatywny wpływ na estrogen i progesteron. Gdy balans tych dwóch hormonów zostanie naruszony, regularność naszego cyklu zanika.
Waga
by utrzymać hormonalny balans musisz zachować odpowiednią wagę ciała jeśli masz niedowagę, Twoje ciało przestanie wydzielać hormony potrzebne do comiesięcznego cyklu jeśli masz nadwagę, możesz również tego doświadczyć.
Diety
radykalna utrata wagi związana z restrykcyjnymi dietami oraz spadek poziomu tkanki tłuszczowej poniżej 15%-17%
Ćwiczenia
Przetrenowanie wprowadza Twoje ciało w stres i ma wpływ na produkcję hormonów. Podczas ćwiczeń wykorzystujesz energię wytworzoną przez własne ciało. Jeśli ćwiczysz często zbyt intensywnie, Twój organizm w celu przetrwania, przełącza się na tryb samozachowawczy i zaczyna wyłączać kolejno najmniej potrzebne do przetrwania funkcje organizmu, takie jak np. menstruacja. Głównym celem menstruacji jest reprodukcja. Natura jest sprytna i mądra, więc jeśli nie umiesz zadbać o siebie to znak, że nie zadbasz o swoje potomstwo. Powinnaś to potraktować jako ostrzeżenie organizmu i zwolnić. W medycznym świecie problem ten nosi nazwę Amenorrhea (zanik menstruacji), który niesie ryzyko osteoporozy, schorzenia w którym kości stają się bardziej kruche i podatne na złamania. Amenorrhrea jest spowodowana brakiem produkcji estrogenu (żeńskiego hormonu), który jest potrzebny by ustrzec się przed osteoporozą. Jeśli trenujesz zbyt często i zbyt intensywnie, wystawiasz swoje zdrowie na ryzyko. Jeśli czytasz ten artykuł a twój okres jest nieobecny od co najmniej 6 miesięcy (jesteś zdrowa i nie jesteś w ciąży) to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że masz wtórną Amenorrhea, która może mieć wpływ na twoją płodność w przyszłości. Problem ten nie należy do częstych, ale trzeba o nim mówić, bo wiem, że są kobiety, które w dobrej wierze trenują zbyt ciężko, lub świadomie albo nie, nie dbają o swoją dietę.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże komuś i zmusi do zastanowienia. Jeśli masz podobny problem, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem i pamiętaj: trenuj, ale rób to rozsądnie – odpoczynek jest bardzo ważny
Comments 2
Super informacja! Mam nadzieje,ze przeczytaja je wszystkie Panie. Dobrze,ze jestes i dzieki za niesamowite treningi!
Niestety doświadczyłam opisanej wyżej przypadłości i również przestrzegam przed zbyt intensywnymi treningami w dużym natężeniu. Teraz pragnę powrócić do treningów z głowa i na pewno skorzystam tym razem z rad zawartych na tej stronie bo są warte przeczytania:)